TOPlist

Historie Taekwon-Do

 

Generál Choi Hong Hi

Historie Taekwon-Do je úzce spjata se životními osudy jeho zakladatele generála Choi Hong Hi. Narodil v nehostinné krajině Hwa Dea v provincii Myong Chun, která je v současnosti územím Severní Koreje. Už ve 12-ti letech byl vyloučen ze školy za své protijaponské postoje. Po vyloučení ze školy poslal otec mladého Choie, který byl velmi slabý a neduživý, studovat kaligrafii k Han Il Dongovi. Shodou okolností byl Han Il Dong mistrem tradičního korejského bojového umění Taek Kyon, které se vyznačuje zejména využíváním technik nohou. Učitel byl znepokojen slabou fyzickou kondicí svého nového žáka, začal proto Choie zasvěcovat do cvičení Taek Kyon ve snaze pozvednout jeho zdraví a sílu. V roce 1937 byl Choi poslán do Japonska, kde měl dosáhnout dalšího vzdělání. Zde se, mimo jiné, usilovně věnoval tréninku japonského bojového umění Karate, v němž po několika letech dosáhl druhého danu.

Když vypukla 2. světová válka, byl donucen narukovat do japonské armády. I zde se angažoval v Korejském hnutí za nezávislost. Byl však odhalen a zatčen a po dobu 8 měsíců zadržován ve vyšetřovací vazbě japonského vězení. Aby si zpříjemnil dobu strávenou ve vězení a zároveň si udržel dobrou tělesnou kondici, věnoval se cvičení i tam. Osvobození v srpnu 1945 zachránilo Choie od sedmi let vězení.

V lednu 1946 započal co by podporučík svou dráhu důstojníka v nově vzniklé korejské armádě. Stále více si začal uvědomovat potřebu vlastního korejského bojového umění, které by bylo jak ideově, tak i technicky nadřazeno japonskému Karate. S touto myšlenkou začal od března téhož roku systematicky vyvíjet a zdokonalovat techniky pro nové bojové umění. Rok 1955 byl pak pro Choie velkým mezníkem - znamenal začátek Taekwon-Do jako formálně známého bojového umění nejen v Koreji, ale i ve světě.

International Taekwon-Do Federation (ITF)

22. března 1966 vznikla Mezinárodní federace Taekwon-Do (International Taekwon-Do Federation) se sídlem ve Vídni. Generál Choi Hong Hi se stal prezidentem ITF. Tato organizace zajišťuje pomocí mezinárodních instruktorů výuku Taekwon-Do po celém světě, růst technické vyspělosti cvičenců a také pořádá nejrůznější mezinárodní semináře a soutěže v Taekwon-Do včetně oficiálních Mistrovství světa. V současné době pod sebou ITF sdružuje již 104 zemí všech kontinentů. V České republice se Taekwon-Do ITF cvičí od roku 1987 a v současnosti jsou čeští cvičenci sdruženi výhradně pod Českým svazem Taekwon-do ITF.