TOPlist

Dobok a pásky 

Dobok


  • Bílá barva doboku symbolizuje čistotu mysli i úmyslů, taekwondista nemusí být oblečen, aby se maskoval, bojuje jen tam, kde se má, a vždy otevřeně proti nepříteli. Dále je bílá tradiční barva korejského národního oblečení.
  • Zezadu je korejský i anglický nápis taekwondo ve tvaru připomínající strom, symbol taekwonda jakož i jeho vývoj, život a sílu.
  • Vepředu je znak TKD ITF, jeho tvar symbolizuje krunýř želvy, jež je symbolem dlouhověkosti, dále symbolizuje tvar zeměkoule s poledníky a rovnoběžkami. Přes ní je nápis taekwon v korejštině. Pěst je symbolem bojových umění, ale také generál v armádě vedl 29. pěší divizi, které se říkalo „pěstní divize“. Dva prodloužené polodníky symoblizují jing a jang. Nápis dokola „obepíná“ celou zeměkouli.
  • Z boku na kalhotách je zkratka ITF, je umístěna na vějších stranách ve výšce kolen, aby bylo vždy poznat, že se jedná o cvičence taekwondo ITF.

Zkuste také: Instruktorské tituly a nášivky

Význam pásků


Každý kdo pravidelně cvičí, se postupně zdokonaluje a učí se neustále něco nového. Míru vyspělosti v Taekwon-do určuje systém hodnocení a každý pouze pohledem pozná, zda se jedná o žáka či mistra. Začínající cvičenci nosí žákovský oděv s barevným páskem, mistři mají pásek černý a podle jejich další úrovně i více černého lemování.

  1. Bílá barva symbolizuje čistotu, prázdno, nenaplněnost.
  2. Žlutá barva symbolizuje barvu země, do níž se zasadilo semínko učení.
  3. Zelená barva znamená první lístky, první známky úspěchu ve cvičení.
  4. Modrý pás symbolizuje barvu nebe, směr vývoje cvičení i učení vzhůru.
  5. Červený pás znamená POZOR, žák už zná dostatek technik aby mohl být nebezpečný, avšak může být nebezpečný i sám sobě.
  6. Černá symbolizuje opak bílé, naplněnost a schopnost umět bojovat i v temnotě strachu.